‘KARAOVA PROJESİ’ Bilgilendirme Toplantısı

25.08.2015 tarihinde Mimarlık Kütüphanesi ve BODTÜM merkezinde üyelerimizle  buluştuk. Konuşmacı konuğumuz; Harita ve Kadastro Mühendisi ve Belediye Meclis üyesi Sayın Ali ÖZTÜRK, Belediye’nin önemli projelerinden biri olan KARAOVA projesi ile ilgili Yönetim Kurulumuzu ve konuklarımızı bilgilendirdi. İçinde bulunduğumuz, tam da kimsenin içinden bir şey yapmak gelmediği karanlık günlerde, umut veren, üretim esaslı, doğru ve olumlu şeyler yapmaya yönelik  bir çalışma ile tanıştık.

 Karaova Projesi, şimdilik 22 köyü kapsayan, doğru tarımla turizmi sağlıklı bir şekilde buluşturmaya çalışan bir proje olarak tanıtıldı. Karaova Bölgesi’ne doğru yönelen spekülatif harekete karşı, üreticinin  tarımsal üretime devam etmesi konusunda cesaretlendirilmesinin  hedeflendiği vurgulandı.

Proje kapsamında; incir, zeytin ve üzüm bağlarının geliştirilmesine yer verileceği açıklandı.

Projenin turizm ayağının, Agro turizmle buluşturulacağı ve her üreticisi için, 5 ailenin konaklamasını sağlayacak pansiyon modellerinin geliştirileceğine değinildi.

Tarım üretimi dışında, kadınların el sanatlarını canlandırarak yeniden üretime katılmaları ve ev ekonomilerine katkıda bulunmaları, özellikle Etrim bölgesinde halı dokumacılığının canlandırılması, yorgancılık, demircilik, tahta oymacılık gibi kaybolmak üzere olan  bazı yöresel mesleklerin, tekrar hatırlatılması ile  yörede katma değer yaratılmak istendiği paylaşıldı.

Üretim, eğitim, tanıtım, yöresel yemekleri içeren Doğru Beslenme gibi çeşitli alt başlıkların olduğu projenin 26-27 Eylül arasında bir Bağ Bozumu Şenliği ile taçlandırılmasının düşünüldüğü vurgulandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir