Stratonikia- Lagina-Hekatomnus Mezarı Gezisi

20.11.2018 Onursal üyemiz Arkeolog Mehmet Çuhadar’ ın rehberliğinde yakın çevremizdeki en önemli antik kentlerde birisi olan Stratonikeia Antik Kenti ile buna bağlı kutsal alan Lagina ve Hekatomnos mezarını gezdik.

Sn Çuhadar’ın rehberliğinde gördüklerimizin ve öğrendiklerimizin kısa özeti ise şöyle: 

Gezimizde  ilk durağımız olan Lagina Kutsal alanındaki Hekate Tapınağına  yaklaşık 1.45 saat sürecek yolculuktan sonra ulaştık. Karia’da en önemli ve en korunmuş kutsal alanlardan biri olan  Lagina Hekate Kutsal Alanı Karia’lı bir tanrıça olan Hekate için inşa edilmiş. Tapınak ve Kutsal alan kazıları arkeolog ve ressam Osman Hamdi Bey başkanlığındaki Türk ekip tarafından yürütülen ilk kazı çalışması olup, kazılarda ele geçirilen eserlerin çoğu İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. 
 
Sabah turumuzun ikinci önemli durağı Unesco Dünya Kültür Mirası geçici Listesine giren ve Antik çağlardan günümüze kadar yaşamın kesintisiz olarak ettiği Stratonikeia antik oldu. Helenistik ve Roma dönemi yapıları yanı sıra  Beylikler Dönemi hamamı, Osmanlı Dönemi Cami ve Ağa evleri gibi Türk Dönemi yapılarının da karşımıza çıktığı “Aşkın ve Gladyatörlerin Kenti” olarak ünlenen ve Karia bölgesinin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Stratonikeia  Prof. Dr. Bilal Sögüt tarafından kazılıyor. 
 
Öğleden sonra son yılların en büyük arkeolojik keşfi olarak kabul edilen Milas Uzunyuva Hekatomnos Mezar Alanının bulunduğu Arkeo Parkı gezdik. Mezar soyguncuları tarafından talan edildiği ortaya çıkan anıt mezarın Mausolos’un babası Hekatomnos’a ait olduğu ve bitmemiş olan mezarın aslında Bodrum Halikarnassos’da bulunan ve dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Mozole’nin bir prototipi olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Anıt mezar alanında yapılan kazılar ve çevredeki tarihi evlerin restore edilmesi ile mezar alanı görkemli bir Arkeo Park haline getirildi. Burada eski bir Milas konağının yeniden canlandırılması, Milas halılarının ağırlıklı olarak sergilendiği bir Halı Müzesi, ve ziyaretçi karşılama ve bilgilendirme merkezi bulunuyor. Hekatomnos Anıt Mezarı  Unesco Kültür Mirası Geçici  Listesine kabul edilmiştir. 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir