“Kıyıya Denizden Bakış” Sunumu

26. 02.2020 Bodrum Kent Konseyi Başkanı Sn. Arif Yılmaz’ın “Kıyıya Denizden Bakış” başlıklı sunumunu izledik.

Arif Yılmaz sunumunu şöyle özetliyor: 

Biz denizciler olarak yasa koyuculardan -kamu ve yerel yönetimlerden başlayarak planlamacılara, uygulamacılara, kullanıcılar ve tüketicilere dek uzanan halkada yer alan herkesten, her aşamada “denizden de bakmayı” içselleştirmesini bekliyoruz. Kıyıdaki bir yapıdan denize bakmak, insana genel olarak keyif verir, deniz manzarasına sahip olması bir yapıya artı değer katar.

Ancak tersi maalesef her zaman geçerli değildir. Denizden kıyıya baktığınızda içinde iken gözükmeyen birçok çirkinlikler, ihmaller, özensizlikler ortaya çıkar. Çoğu zaman denizden bakınca bir yapının veya yerleşim yerinin o kıyıya veya koya değer kaybettirdiğini görürüz.

Evet, bu, kelimenin reel anlamıyla “denizden bakmanın” önemi ve gereği.  Kıyı yapılarının ve yerleşimlerinin denizden bakıldığında nasıl görüldüğüne dikkat etmeli, hesaba katmalıyız.

Ayrıca kelimenin mecazi anlamı da var. “Denizden Bakmak’’ denizin, deniz canlılarının-ekosisteminin ve denizden ekmek yiyenlerin haklarını ve çıkarlarını gözeterek, koruyarak bakmayı gerektiriyor.

“Denizden Bakmak” bir tercih değil zorunluluk. Biraz uzun vadeli düşünebiliyorsak toplumsal olarak kendi geleceğimizi, ekonomik olarak da sürdürülebilirliğimizi korumak anlamına geldiğini görebiliriz.

Sunum aşağıdaki bağlantılardan izlenebilir. 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir