ODTÜ KYK Yurdu Basın Açıklaması (08.07.2019)

Kamuoyunun dikkatine,

Orta Doğu Teknik Üniversitesi yerleşkesine bir KYK Yurdu yapımı girişimi ve bununla ilgili gelişmeler tüm sağduyulu çevrelerde olduğu gibi BODTÜM (BODRUM Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları) Derneğimizce de endişe ile izlenmektedir.

ODTÜ, ülkemizin gelişme ve kalkınmasında lokomotif görevi üstlenmiş birkaç önemli kurumdan biridir. Bu görevi yerine getirmesinde, 1956’dan bu yana bünyesinde verilmekte olan nitelikli eğitimin yanı sıra ODTÜ’lü öğrenci, öğretim üyesi, çalışan ve mezunların yıllar içinde hep birlikte oluşturdukları ve sahip çıktıkları “Özgürlükçü-Katılımcı-Demokrat-İlerici-Yurtsever-Anti Emperyalist” geleneğin büyük payı vardır. ODTÜ’nün ve ülkemizin geleceği için bu geleneğin korunması çok önemlidir.

Bu nedenle…

ODTÜ geleneğine yabancı unsurların ODTÜ’lülerin fikir ve görüşlerini dikkate almadan dışarıdan müdahaleler ile ODTÜ’yü ODTÜ yapan fiziki, sosyal ve kültürel altyapıyı değiştirme girişimleri kabul edilemez.

ODTÜ’ye yeni yurt binası yapılması gerekiyorsa bunu ODTÜ’lüler yapar.

Bu konuda ODTÜ MEZUNLARI KONSEYİ’nin 7 Temmuz 2019 günü yayınlamış olduğu bildiriyi aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

Saygıyla duyurulur,

Bodrum Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği

(BODTÜM)Yönetim Kurulu

ODTÜ MEZUNLARI KONSEYİ’nin 7 Temmuz 2019 günü yayınlamış olduğu bildiri:

 ODTÜ’de KYK Yurdu İstemiyoruz! Kendi Yurdumuzu Yapıyoruz! Daha iki gün önce; Sorumluları bir kez daha uyarıyoruz ODTÜ’nün yurt sorununu da öğrenci, öğretim üyesi, çalışan ve mezunları ile biz ODTÜ’lüler çözeceğiz. ODTÜ’nün üniversite bütünlüğünü bozacak her türlü girişimin karşısında olacağız…. demiştik. Bugün buradan duyuruyoruz ki; ODTÜ’nün, ODTÜ öğrencilerinin ihtiyacı olan yurdu biz ODTÜ’lüler yapacağız. Ülkenin ekonomik olarak dar boğazda olduğu bugünlerde KYK mali olanaklarını başka yerlerde kullansın. Yasal gereklilikler yerine getirilmeden başlatıldığı söylenen çalışmalar için de hukuki girişimlerde bulunacağız. Ve yapılan protokolün iptalini talep edeceğiz. Biz ODTÜ Mezun Dernekleri Konseyi olarak; ODTÜ’ye yurt yapma kampanyasını başlatıyoruz. Başta Rektörlük olmak üzere tüm ODTÜ bileşenlerini ve ODTÜ dostlarını kampanyamıza destek olmaya çağırıyoruz. Yarın bankalarda açtıracağımız; ODTÜ’ye YURT YAPIYORUZ Kampanyası hesabını duyuracağız. ODTÜ MEZUNLARI KONSEYİ