BODRUM HABER MERKEZİNİN “OĞUZ ALPÖZEN’E SANSÜR” BAŞLIKLI YAZISINA TEKZİP

Bodrum, 17.07.2021

Bodrum Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları Derneğinin  (BODTÜM)  www.bodrumhabermerkezi.com ‘da 13.07.2021 tarihinde “Emekli Kale Müdürü Oğuz Alpözen’e Sansür” başlığı altında yayınlanmış olan (BHM 13.07.2021 13:41) yazıyla ilgili açıklamasıdır:

  1. BODTÜM Zoom Etkinlikleri hakkında genel bilgi:

BODTÜM olarak, bilimsel ve araştırmaya dayalı çeşitli konularda uzman ve bilgi sahibi kişileri bilgilerini ve birikimlerini izleyicilerle paylaşmak üzere konuşma ve söyleşi yapmak üzere BODTÜM Zoom Etkinlikleri’mize davet etmekteyiz. Bu zoom toplantılarımız 50, 60 bazen de 80 kişilik izleyici katılımlarıyla gerçekleşmektedir.

  1. BODTÜM Zoom Etkinlikleri format ve ilkeleri:

BODTÜM Zoom Etkinliklerinde, moderatörün yaptığı kısa bir açılış konuşması ve konuk konuşmacının tanıtılmasının ardından asıl konuşma ve/veya sunum başlar. Bu sunumun 60-80 dakika arası sürmesi beklenir. Sunum sona erdikten sonra konuk konuşmacı katılımcılardan gelen konuya ilişkin kısa ve öz soruları yanıtlar. Ardından, uzun övgü beyanlarına ve kişisel teşekkür konuşmalarına yer verilmeden zoom oturumu kapatılır.

Formatımız ve ilkelerimiz, bir kişinin –ne denli değerli bilgi ve birikimlere sahip olsa da- bir buçuk saate yakın süre boyunca kendisini merkeze alarak sürekli kendi yaşam hikâyesini, yaptıklarını, kişisel başarılarını anlatmasına, ve özellikle bunları epik bir üslupla ve bazı kişileri hedefe koyarak katılımcılara aktarmasına izin vermemektedir.

Format ve ilkelerimiz, zoom etkinliklerimizin sağladığı ortamın karşılıklı konuşma, bilgi yarıştırma, tartışma ve atışma alanına dönüşmesine de izin vermemektedir.

  1. Zoom videosunun yayından kaldırılmış olması ve sansür iddialarıyla ilgili olarak:

Mesleki bilgi ve birikimlerine saygı duyduğumuz Sn. Alpözen’le yapılacak zoom etkinliğinin duyurusu BODTÜM tarafından her zamanki kanallardan yapılmıştır ve konuya ilgi duyan önemli sayıda katılımcı ile zoom toplantısı gerçekleşmiştir. Bu zoom toplantısının kaydının yayınlanacağı beyanı hiçbir zaman yapılmamıştır, sözü de verilmemiştir.

Yayına koyulmamış bir video kaydının “yayından kaldırılması” anlam ifade etmeyen bir iddiadır.

Bodrumhabermerkezi.com’un yazısında “… yayından kaldırıldı” ile “… yayınlanmadı” ifadelerinin birbirini takip eden iki cümlede peş peşe kullanılmış olması da bir kafa karışıklığını göstermektedir. 

Canlı zoom yayını sırasında Sn. Alpözen’e hiçbir müdahale olmamıştır. Sn. Alpözen anlatmak istediklerinin hepsini seçmiş olduğu görseller eşliğinde sözü kesilmeden ve ayrıntılı olarak anlatmıştır, hatta bu arada, başka bir BODTÜM zoom konuşmacısının (Prof. Günkut Akın) kendi fotoğraflarını da içeren ekran görüntülerini kullanarak bunların üzerine uzunca süreler konuşmuştur. Sn. Alpözen’in profesyonel yaşam öyküsünü ve kişisel başarılarını dinlemek isteyenlerin, Kale ve Müze hakkındaki iddialara vereceği yanıtları merak edenlerin bu canlı yayına katılarak yeterli bir süre boyunca bunları dinleyip bilgi edinmiş olduklarına inanmaktayız.

“Sansür”, ne ODTÜ ne de BODTÜM ile yan yana getirilebilecek bir sözcük değildir. BODTÜM’lüler, sansürcülüğün ODTÜ’lülük ideallerine tamamen ters düşen bir kavram olduğunu anlamayanlara buradan laf anlatmak zorunda da değildirler.

Son olarak…

BODTÜM, ODTÜ’nün özgürlükçü ve demokratik geleneklerine uygun olarak ve kısıtlı olanaklarıyla Bodrum yarımadasıyla ilgili çok önemli projelerle ilgilenmektedir.  Bu çalışmaların yanı sıra yaptığımız sohbet toplantıları da, kişileri ve kişisel projeleri öne çıkarmak yerine üyelerimizin ve takipçilerimizin ilgisini çekebilecek konulara odaklanmaktadır.

Yukarıdaki açıklamaların son derece açık ve anlaşılır olduğunu ve bu konuyla daha fazla zaman kaybetmektense, enerji ve kaynaklarımızı daha yararlı alanlarda kullanmamızın doğru olduğunu düşünmekteyiz.

Saygılarımızla,

Bodrum Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği

(BODTÜM)

Yönetim Kurulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir