AKBELEN ORMANI DİRENİŞİNE DESTEK

Muğla, Milas’ın İkizköy Mahallesinde bulunan Akbelen ormanlarını keserek, termik santrallerle kömür madeni açmak isteyen şirkete karşı mahalle sakinlerinin başlattığı direniş tüm hızı ile sürüyor. 740 dönümlük muhteşem ormanlarına sahip çıkmaya çalışan köylüler, seslerini duyurmak için gece gündüz nöbet tutuyorlar.

Bizim de BODTÜM olarak  birlikte destek vermeye gittiğimiz İkizköy köyünde ‘’sevgi ile’ ’karşılandık.  Sevgi diyorum çünkü size doğru gelen mahalle sakinlerini, gözlerindeki endişe ile eşleşmiş ümit dolu ifadelerinden hemen algılıyorsunuz kalabalık arasında.

Köy girişindeki levhadan, eski adının ‘’Ekizköy’’ olduğunu anladığınız İkizköy, Milas’tan Ören yoluna girdikten birkaç kilometre sonra sol tarafta kalıyor. Muhteşem Akbelen ormanlarımın içinde birkaç evden oluşan, ineklerin, kümes hayvanlarının ve onları koruyan çoban köpekleri köy özleminizi gideriyor.

Mahalle sakinlerinden bir beyle başlıyoruz sohbete. Daha sonra, İkizköy Çevre Platformu Sözcüsü mezunumuz Deniz Gümüşel’in de teyit edeceği gibi, açılan bir dava olmasına rağmen, birkaç gün önce sabah çok erken saatlerde, şirkete ait ekiplerin ağaçları kesmeye başladığını fark ettiğini ve yatağından fırlayıp diğer komşularla birlikte engel olmaya çalıştıklarını anlatıyor.

Her hali ile mahallenin söz sahibi kişiliklerinden biri olduğu anlaşılan Necla Işık geliyor bir müddet sonra. 40’lı yaşlarında, açık ve net cümleler kuran ‘’cebbar ‘’bir kadın. Hayvanlarına yem ve su verip, ocağa da yemeğini koyduktan sonra koşarak geldiğini ifade ederek geciktiği için özür dilemeye çalışıyor. Direnişe başladıkları günden beri anlata anlata ‘profesyonel bir konuşmacıya dönüştüğünü fark ettiğim Necla’nın enerjisine hayran kalıyoruz.

İkizköy Çevre Platformu sözcüsü Deniz Gümüşel’den aldığımız bilgiye göre, mahalle muhtarlığına bağlı olan dört mevkiden Işıkdere’nin istimlakinden sonra ova, karadan ve adını ormanlardan alan Akbelen’de yaşamlarını sürdürmekte olan köylüler proje gerçekleşirse, doğup büyüdükleri köylerinden ayrılmak zorunda kalacaklar.

Bodrum sıcağında kavrulurken, bir buçuk saat uzaklıktaki köyde, gök gürültüsü ve şimşeklerin ardından aniden bastıran yağmur, biz ‘’şehirlileri ‘’arabalarımıza koştururken, Köylüler, sakin bir şekilde destek vermeye gelen misafirleri için hazırlamış oldukları ikramları, koruma altına alıyorlar.

Üyelerimizin ve takipçilerimizin destekleri ile topladığımız nakdi yardımlarla ihtiyaçları gidermeye çalışıyoruz. Bu uzun süreçli bir direniş. Desteğimiz bu sorun çözülene kadar devam edecek. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir